1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günümüz Kutlu Olsun

1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günümüz Kutlu Olsun

BASIN AÇIKLAMASI

İcat edildiği günden bugüne hiç şüphesiz günlük hayatın en faydalı gereçlerinden biri gözlüklerimiz olmuştur. Görme kusurlarının tedavisi cerrahi yöntemler haricinde yalnızca göz hastalıkları uzmanı hekimin yazdığı reçeteye uygun kişiye özel üretilen gözlükler ve kontak lenslerle yapılmaktadır. Güneşten yayılan zararlı ışınlardan korunmak için güneş gözlüğü kullanmamız gerekir. Gözlükler aksesuar değil, en güvenli görme gereçleridir. Gözlerimizi en iyi şekilde koruyacak güvenli çözümlere ulaşmak için optisyenlik müesseselerine müracaat etmemiz gerekir.

Koronavirüs salgınında çoğu insanın evine kapanması ve ekran karşısında daha çok zaman geçirmesi sebebiyle özellikle çocuklarda miyop vakalarında artış kaydedilmektedir. Karantina, evden çalışma, evden eğitim derken pek çok kişi tablet, cep telefonu ve bilgisayarlarını daha çok kullanır oldu. Peki, bunun görme bozukluğuna küresel ölçekte bir etkisi olduğunu biliyor musunuz?

Göz sağlığı üzerine araştırmalar yapan bilim adamları bu yüzyılın ortalarında yaklaşık beş milyar insan ki bu dünya nüfusunun yaklaşık yarısına karşılık geliyor, miyop olacağını öngörmekteler. Özellikle sanayileşmiş ülkelerde bu sayı geçtiğimiz yıllarda oldukça arttı. Yapılan araştırmalara göre eğitim olanaklarındaki artış ve eğitim seviyesinin yükselmesi ile görme bozukluğu görülme sıklığı arasında doğrudan bir bağlantı olduğu düşünülmekte.

Pandemi sürecinde hastanelere gitmekten çekinen vatandaşlarımız göz muayenelerini ileri bir tarihe ötelemek zorunda kaldılar. Aşılamanın hızlanması vaka sayılarının düşmesi ile normalleşme sürecine girmiş bulunuyoruz. Kendilerinin ve çocuklarının göz muayenelerini uzunca bir süre öteleyen vatandaşlarımızın rutin göz muayenelerini bu süreçte ihmal etmemeleri büyük önem taşımakta.

Optisyen-Gözlükçüler diğer sağlık meslek mensupları gibi korona virüse karşı topyekûn verilen mücadelenin ön saflarında yer aldılar. Vatandaşlarımızın göz ve görme sağlığını korumak için kesintisiz sağlık hizmet sunumuna destek verdiler.

Ülkemizde 2009 yılından bu yana 1 Haziran ‘’Gözlükçüler ve Optisyenler Günü’’ olarak kutlanmaktadır.

Bu anlamlı ve önemli günün; meslek mensuplarımızın sesinin duyulduğu, taleplerimizin kabul gördüğü, mesleki sorunlarımızın çözümü için bir dönüm noktası olması dileğiyle…

Tüm meslek mensuplarımızın 1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

Sevgi ve saygılarımla

VI.Bölge Konya Optisyen-Gözlükçüler Odası
Yönetim Kurulu Başkanı
Hüseyin Fatih İŞÇİMEN

 

VI. Bölge Konya Optisyenler ve Gözlükçüler Odası © 2019 Tüm hakları saklıdır.